Hej,
Hoppas att ni har det bra nu när sommaren så sakta närmar sig. Nedan följer lite information från oss i styrelsen.

Tack för en trevlig vårstädning!
Vi vill inleda med att tacka för en mycket lyckad vårstädning. Vi hade en fantastisk uppslutning vilket medförde att vi fick mycket gjort samt många trevliga samtal grannar emellan. Vi i styrelsen håller just nu på och tittar på datum då vi kan hålla någon form att tillfälle för oss grannar att träffas och samverka ytterligare. Vi återkommer med datum samt under vilka former denna tillställning kommer att ske.

OVK – Obligatorisk VentilationsKontroll
Arbetet för att få en godkänd OVK besiktning för BRF Salladsåkern fortsätter. Detta kommer att vara styrelsens stora fokus under kommande månader då föreningen som vi tidigare nämnt enligt lag är skyldig att ha en godkänd OVK-besiktning. Samtliga hushåll som är berörda av anmärkningar kring spisfläktar har blivit kontaktade med vidare instruktioner, dessa anmärkningar kring spisfläktarna skall vara åtgärdade senast den 1:a Oktober 2019.

Styrelsen i BRF Salladsåkern 2019-2020
Under föreningens årsstämma den 23:e Maj så tillkom en ändring i föreningens styrelse. Per Källman som var suppleant har tackat för sig och ny som suppleant kommer Mikael Staverud in. BRF Salladsåkern vill rikta ett stort tack till Per för hans år i styrelsen samt hälsa Mikael varmt Välkommen!

Styrelsen för BRF Salladsåkern ser för kommande styrelseår ut enligt följande:

Jan Hajdus, Ordförande Österdalsvägen 10
Christian Skog, Sekreterare Österdalsvägen 34
Diana Masrouki Jensen, Kassör Österdalsvägen 42
Tobias Fridsjö, Kassör Österdalsvägen 62
Owe Lundgren, Ledamot Österdalsvägen 66
Jimmy Bergman, Ledamot Österdalsvägen 56
Volkan Bilyar, Ledamot Österdalsvägen 52

Andreas Eriksson, Suppleant Österdalsvägen 68
Mikael Staverud, Suppleant Österdalsvägen 54
Johan Persson, Suppleant Österdalsvägen 46

Soliga Hälsningar,
Styrelsen BRF Salladsåkern
www.salladsakern.se

Salladsbladet – Juni 2019

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *