Som många av er säkert noterat så har kommunen stängt av infarten till områdets parkering vid Långskeppsvägen. Vi i styrelsen vill vara tydliga med att detta har skett helt utan vare sig information eller dialog med föreningen, vi blev med andra ord lika förvånade som alla andra när föreningens gräsmatta vid parkeringsautomaten på nolltid blivit helt sönderkörd av all plötslig och olovlig trafik.

Vi från styrelsen har självklart tagit kontakt med kommunen och påtalat konsekvensen av deras plötsliga agerande. Dock har vi hittills fått mycket knapphändig information och kommunen har lovat att återkomma med information samt tidsplan de närmaste dagarna, så fort vi fått denna kommer vi självklart att uppdatera föreningens medlemmar snarast möjligt.

Vi är naturligtvis mycket förvånade och ledsna över det inträffade samt kommunens uteblivna kommunikation och information i ärendet och gör allt vi kan för att minimera såväl trafiken i området som skador på föreningens egendom.

Hälsningar,
Styrelsen, BRF Salladsåkern

Ang avspärrad parkering

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *